Kybernetické hrozby se mohou dostat do všech koutů digitálního prostoru. Bohužel existuje jedna konkrétní oblast, která je jak kritickým komunikačním záchranným lankem, tak zranitelnou bránou pro potenciální narušení – váš e-mail. Vzhledem k tomu, jak důležitý je e-mail v pracovním prostoru, je nezbytné zajistit jeho ochranu.
Stejně jako všechna technická zabezpečení se i zabezpečení e-mailů neustále vyvíjí stejně jako kybernetické hrozby. I když byste měli být vždy informováni o nejnovějším vývoji, těchto sedm osvědčených postupů můžete použít jako základ svého úsilí.
1. Vytvořte si silná hesla
Nejlepší hesla se skládají z jedinečných čísel, písmen a symbolů a jsou pro každý účet jiná. Může být lákavé používat běžná slova, fráze a osobní údaje, jako jsou vaše narozeniny, ale hackeři je snadno dešifrují. Pokud se obáváte, že zapomenete složitá hesla, použijte správce hesel. Mohou vám pomoci vytvořit nová hesla a bezpečně uložit vaše stará.
2. Využijte vícefaktorová ověření
Tradiční hesla lze doplnit o další vrstvu zabezpečení pomocí dvoufaktorové nebo vícefaktorové autentizace. Pokud máte povolenou MFA (Multi-Factor Authentication), budete po zadání hesla požádáni o druhou formu ověření. To znamená, že i kdyby hacker uhádl vaše heslo, stále by nemohl získat přístup k vašemu účtu. Mezi běžné formy MFA patří jednorázové kódy, ověřovací aplikace a biometrické ověření.
3. Příznaky tzv. Phishingu
Phishingové e-maily jsou navrženy počítačovými zločinci, aby přiměli příjemce ke kliknutí na škodlivé odkazy. Existuje mnoho různých typů phishingu, na které je třeba dávat si pozor.
Buďte opatrní, pokud obdržíte e-mail z neznámé adresy, zejména pokud vás vyzve k poskytnutí citlivých informací nebo k provedení nějaké naléhavé akce. Měli byste být stále opatrní, i když e-mail vypadá legitimně nebo si myslíte, že adresu poznáváte. Kyberzločinci jsou známí tím, že vytvářejí falešné e-mailové adresy a obsah, který vypadá profesionálně a sofistikovaně.
4. Mějte odlišné emailové účty jak soukromě, tak firemně
Udržování oddělených e-mailových účtů pro váš pracovní a osobní život nejen zabraňuje neúmyslnému mísení dat, ale také omezuje riziko, které by hacker mohl mít, kdyby se do vašeho účtu naboural.
5. Pozor na e-mailové přílohy
Kyberzločinci používají přílohy e-mailů jako nádoby k přenášení virů do vašeho počítače. Pokud obdržíte e-mail od nového odesílatele, zkuste najít způsob, jak přímo ověřit adresu. Nikdy byste také neměli otevírat přílohy od neidentifikovaných odesílatelů. Pro další vrstvu zabezpečení zvažte použití antivirového softwaru ke skenování příloh před jejich otevřením.
Je téměř nemožné držet krok s nově se vyvíjejícími kybernetickými hrozbami sami. Naštěstí můžete zůstat informováni prostřednictvím školení o kybernetické bezpečnosti. Účast na pravidelných sezeních vám poskytne aktuální informace o červených vlajkách, na které byste si měli dávat pozor, a o způsobech, jak se jim vyhnout.
Zatímco výše uvedené postupy jsou skvělým základem, je důležité vybudovat obranu, která přesahuje vaše vlastní úsilí. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je stáhnout si pokročilé nástroje na ochranu e-mailu a automatizovaný software, který dokáže detekovat pokusy o phishing a spoofing. Oblíbené nástroje jsou DomainKeys Identified Mail (DKIM) a Sender Policy Framework (SPF).